sterowanie prasą

Sterowanie prasami hydraulicznymi to zagadnienie, które może zainteresować nie tylko inżynierów i techników, ale także osoby związane z różnymi gałęziami przemysłu, takimi jak motoryzacja, branża maszynowa czy budowlana. Efektywność i precyzja używanych na co dzień maszyn zależy bowiem od precyzyjnego sterowania nimi. W artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak wygląda sterowanie prasami hydraulicznymi. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe informacje o prasach hydraulicznych

Zanim przejdziemy do opisu sterowania prasami hydraulicznymi, warto przytoczyć podstawowe informacje o tych urządzeniach. Prasa hydrauliczna to maszyna służąca do kształtowania, wycinania, gięcia czy też łączenia różnych materiałów – w szczególności wykonanych z różnego rodzaju metalu. Działa ona na zasadzie przekazywania siły przez układ hydrauliczny oparty na stosowaniu cieczy pod ciśnieniem. W prasach hydraulicznych można wyróżnić dwa główne elementy – siłownik i układ hydrostatyczny.

Sposoby sterowania prasami hydraulicznymi

W zależności od potrzeb oraz stopnia zaawansowania technologicznego danego procesu produkcyjnego istnieje kilka sposobów sterowania pionowymi i poziomymi prasami hydraulicznymi. Najbardziej popularne z nich to sterowanie ręczne oraz automatyczne. Sterowanie ręczne jest najprostszym i najbardziej podstawowym sposobem obsługi prasy hydraulicznej, opartym na ręcznym regulowaniu jej parametrów i przyciskach sterujących. W przypadku sterowania automatycznego sprawy się komplikują – tu mamy do czynienia z zaawansowanymi systemami kontroli, pozwalającymi na precyzyjne programowanie parametrów pracy maszyny.

Sterowanie CNC

Skrót CNC oznacza Computerized Numerical Control – komputerowe sterowanie numeryczne. Technologia ta umożliwia kontrolowanie i dokładne programowanie pracy pras hydraulicznych za pomocą specjalnych programów. W pierwszym kroku tworzony jest więc projekt uwzględniający szczegółowe działanie maszyny, który następnie jest wgrywany do mikrokomputera, w który jest ona wyposażona. Dzięki temu prasa hydrauliczna pracuje w sposób całkowicie automatyczny, co jest nie tylko wydajne, ale też bezpieczne dla operatora i gwarantuje niezwykle precyzyjne efekty.

 

© 2024 UltraPras | Polityka prywatności | Realizacja: emste.eu

Call Now Button

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?