Prasy hydrauliczne znajdują swoje zastosowanie w wielu warsztatach, pracowniach i zakładach przemysłowych czy produkcyjnych. Ich wykorzystanie przyspiesza realizację zadań i umożliwia sprawną obróbkę różnego rodzaju elementów. Podczas pracy z tymi urządzeniami występują jednak pewne zagrożenia, dlatego należy się stosować do zasad BHP. Jakie są zasady bezpieczeństwa pracy z prasą hydrauliczną? Sprawdźmy.
Zatrzymanie awaryjne
Każda prasa hydrauliczna, poza podstawowym panelem sterującym, powinna być wyposażona w przycisk do zatrzymania awaryjnego. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek niebezpiecznej sytuacji lub dysfunkcji podczas jej działania należy jak najszybciej wyłączyć urządzenie. Dzięki temu nie ulegnie ono większemu uszkodzeniu ani nie przyczyni się do zagrożenia zdrowia lub życia pracowników.
Przeszkolenie pracowników i przeglądy maszyn
Pracownicy przed przystąpieniem do pracy z prasą hydrauliczną powinni zapoznać się z instrukcją BHP, która obowiązuje na danym stanowisku, a także przejść przeszkolenie z obsługi konkretnego urządzenia. Co więcej, muszą oni zostać zaopatrzeni w odpowiednią odzież roboczą oraz niezbędne środki ochrony indywidualnej, takie jak gogle, kask czy rękawice.
Maszyny powinny również przechodzić regularne kontrole stanu technicznego wszystkich elementów, spośród których największe znaczenie ma instalacja elektryczna, układ sterowania i hamulce. Przed rozpoczęciem pracy natomiast pracownik powinien sprawdzić działanie urządzeń ochronnych. W przypadku jakiejkolwiek nieprawidłowości prasa powinna zostać przekazana do naprawy.