W maszynowniach, narzędziowniach i wielu zakładach przemysłowych wykorzystywane są rozmaite urządzenia, które umożliwiają sprawną, specjalistyczną obróbkę metali. Wśród najważniejszych oraz najczęściej używanych maszyn znajdują się giętarki trójrolkowe, które – jak wskazuje ich nazwa – służą do precyzyjnego gięcia elementów, takich jak profile, rury, płaskowniki, łuki czy spirale. Czym się wyróżniają giętarki trójrolkowe? Sprawdźmy.
Czym się charakteryzują giętarki trójrolkowe?
Giętarki trójrolkowe, które nazywane są także walcarkami lub zwijarkami, służą przede wszystkim do wykonywania walcowań. Zgodnie ze swoją nazwą, urządzenia te cechują się zastosowaniem napędu na trzy rolki gnące, z których górna ma możliwość odłączenia.
Dzięki swojej konstrukcji, a także użyciu rolek modułowych giętarki mogą być wykorzystywane do obróbki elementów o różnych wymiarach – również bardzo małych detali. Co więcej, wiele modeli giętarek trójrolkowych zapewnia możliwość pracy zarówno w pionowej, jak i poziomej pozycji. Jej zmiana jest natomiast bardzo łatwa, szybka i wygodna, a także możliwa dzięki teleskopowemu siłownikowi.
Zalety wykorzystywania giętarek trójrolkowych
Praca na giętarkach trójrolkowych umożliwia gięcie profili, rur i innych elementów, a także dostosowanie żądanego promienia gięcia. Urządzenia te są proste i intuicyjne w obsłudze, a sterowanie odbywa się przy pomocy np. włączników nożnych. Ponadto walcarki tego typu:
- są niezawodne,
- umożliwiają wysoką powtarzalność obrabianych części,
- zapewniają szybką i wydajną pracę,
- optymalizują procesy produkcyjne,
- są bardzo uniwersalne dzięki możliwości pracy w poziomej i pionowej pozycji.
Giętarki trójrolkowe doskonale sprawdzają się do ciągłej pracy i nawet bardzo intensywnej eksploatacji, ponieważ są wyjątkowo trwałe oraz wytrzymałe. Ich solidna konstrukcja natomiast umożliwia mocowanie nawet dużych i ciężkich elementów.